Ads Top

 Üniversite sınav sonuçlarının açıklanması ile birlikte 07 Ağustos ve 14 Ağustos tarihleri arasında üniversite tercihleri yapılacaktır. İnşaat mühendisliğini tercih edecek arkadaşlar için bu yazıyı yazmak istedim. Ben de İnşaat Mühendisliği son sınıf öğrencisi olarak, inşaat mühendisliği nedir? İnşaat mühendisliği neden tercih edilir? İnşaat mühendisliği eğitiminde kendinizi nasıl geliştirmelisiniz? gibi sorular aklınızda var ise bu yazımı okuyarak daha doğru bir tercih yapabilirsiniz


İnşaat Mühendisliği; 
İnsanoğlunun varlığı ile başladı diyebileceğimiz mühendislik dalıdır. İnsanların göçebe yaşamı bırakıp yerleşik yaşamı seçtiği zamanlara barınak yerleri yaparak başladığı söylenebilir. Önceleri taş ustaları, zanaatkarlar ve marangozlar tarafından yapılan yapılar gelişerek inşaat mühendisliği alanını oluşturmuştur. Mühendisliğin anası olarak bilinen inşaat mühendisliği, askeri mühendislikten sonra en eski mühendislik bölümüdür. İnşaat mühendisliği nedir, kısaca tanımlayacak olursak yapıların plan, proje, yapımı ile uğraşan temel mühendislik alanıdır.

İnşaat mühendisliğinde çalışma yapabilmek için matematik, fizik ve ekonomi alanında iyi bir eğitim alınmalıdır.

İnşaat mühendisliği de en az doktorlar kadar insan hayatlarını etkileyen iyi bir hayat sürdürebilmesi için hayat şartlarını kolaylaştıran bir meslektir. İnşaat mühendislerinin en temel görevi “en güvenli ve en ekonomik” yapıyı inşa etmektir. Bilinenin aksine inşaat mühendisleri sadece kaldığınız evleri veya yurtları, okuduğunuz okulları inşa etmez. Bunlara ek olarak köprüler, barajlar, kara yolları, demir yolları, fabrikalar, tüneller, stadyumlar, gökdelenler, kanallar, kuleler, silolar gibi akla gelebilecek her şeyin inşasında başrol oynarlar. 

İnşaat mühendislerinin görevi hasar almayan yapılar dikmek değildir, can kaybı yaşanmayacak yapılar inşa etmek inşaat mühendislerinin öncelikli görevidir. Ülkemizde ve dünyada en geniş iş olanaklarına sahip mesleklerden biri inşaat mühendisliğidir. 

Ancak, yeni mezun olmuş bir inşaat mühendisi ilk etapta iş bulmakta zorlanabilir. Ama üniversiteye yerleştikten sonra kendinizi geliştirmek sizin elinizde. İnşaat mühendisliğinde dil eğitimi  de çok önemlidir. Özel kurumlarda çalışmak isterseniz işveren sizden en az bir dil bilmenizi isteyecektir. Üniversite döneminde iyi bir dil eğitimi alarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Bu sayede ofiste çalışmak isterseniz autocad, sta4cad, idecad, sap2000, primevera gibi programları üniversite öğrenimi görürken öğrenirseniz mezun olduğunuzda iş ararken çok faydasını göreceksiniz. Eğer şantiyede, sahada  çalışmak isterseniz proje okuma konusunda, pratik çözüm bulma konusunda, iş sağlığı ve güvenlik konusunda kendinizi geliştirerek iş bulma konusunda kenidinize kolaylık sağlayabilirsiniz. Yani herşey sizde bitiyor. Kendinizi ne kadar çok geliştirirsen iş bulma imkanınız o kadar artabilir.
 Kısaca insanlık devam ettikçe inşaat mühendisliği de devam edecektir.


Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.