Ads Top


Mühendislik dalları arasında günümüzde hala popülerliğe pek ulaşamamış ancak her mühendislik gibi dünyada önemli bir yere sahip olan çevre mühendisliği hakkında bilinmeyenleri anlatmak ya da bilinen yanlışları düzeltmek adına nihayet bu yazıyı yazmaya karar verdim.
Çevre mühendisi olmak elbette çocukluk hayalim değildi ancak tercih ederken pek fazla bilgi sahibi olmadığım bu bölüme olan saygı, ilgi ve bağlılığım gün geçtikçe arttı. Bu yazımda da elimden geldiğince sizlere çevre mühendisliği hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Çevre Mühendisliği Nedir?

Kesinlikle peyzaj, çevre-bahçe düzenleme vb. alanlarla hiçbir alakası yoktur. Çevre mühendisliği öncelikle atık temizleme üzerine kurulu bir mühendislik sistemidir. Bunun yanında doğal kaynakların kullanımı, insan sağlığına uygun çevre koşullarının oluşturulması ve bu koşulları oluşturmak için gerekli teknolojik çözüm ve yöntemlerin araştırılması, geliştirilmesi çevre mühendisliğinin misyonudur. Bölümümüzün özlü sözü olarak da su ve insan hayatı var olduğu sürece çevre mühendisliği de önemi artarak devam edecek bölümler arasındadır.

Çevre Mühendisliği İş İmkanları, İş Alanları

Çevre mühendisliği iş imkanı oldukça geniş bir bölümdür. Kendinizi geliştireceğiniz alana bağlı olarak çalışacağınız sektör de değişkenlik gösterir.

Çevre mühendislerinin ilgilendiği, çalışabileceği bazı başlıca alanlar:
• Su ve atık su arıtma
• Hava kirliliği kontrolü
• Katı atık bertarafı
• Toprak kirliliği
• Evsel ve sanayi atık su arıtma tesislerinin tasarımı, inşası ve işletilmesi
• Su şebekeleri
• İsale hatları
• Kanalizasyon tesislerinin tasarımı ve inşası
• Atık suların geri çevrimi ve yeniden kullanılması
• Çevresel etkilerin değerlendirilmesi raporu hazırlanması
• Tesis içi proses kontrolü ve temiz üretim teknolojilerinin araştırılması
Bunların yanı sıra çevre danışmanlığı da bizler için cazip iş alanlarındandır.
Çevre Mühendisliğinde Okuduğun Okulun Önemi Var Mı?
Çoğunlukla söylenen şeyler hemen hemen her mühendislik için aynıdır; her şey kendini geliştirmede bitiyor. Ancak ben aldığın eğitim açısından, faaliyet proje vs. açısından okulun bir yere kadar önemli olduğunu düşünüyorum. Bundan sonrası ise tabi ki kendini geliştirmeye, bölümüne ve bölümünle ilgili gelişmelere (ki hızlı gelişim ve mevzuat değişimi olan bir bölümdür) hakim olmaya bağlı.

Çevre Mühendisleri Ne Kadar Maaş Alır?

Çevre mühendisliğinde de diğer mühendisliklerde olduğu gibi alacağınız maaş donanım ve tecrübenize göre değişiyor. Piyasa ortalamasına göre yeni mezun maaşları özel sektörde ₺2.500 civarından başlar, tecrübeye bağlı olarak ₺9.000 ’ye kadar çıkmaktadır. Aslen çevre mühendisliği odasına göre en düşük brüt ₺3.750’dir. Kamu sektöründe ise maaşlar ₺3.000 ile ₺5.000 arasında değişmektedir. Yine tecrübeye, yabancı dile, alınan sertifikalara bağlı olarak seneler içinde değişkenlik gösterir.             

Son Sözler

Çevre mühendisliği; makine, inşaat, kimya ve biyoloji bilim dallarından da faydalanılan komplike ve biraz teferruatlı bir bölümdür. Gün geçtikçe popülaritesi ve önemi artmakta olup kaliteyi düşürmemek için maaş çizelgesi tutan tek odadır. Bu maaş çizelgesine göre iş ilanları ve maaş teklifleri sunulur.
Eğer matematik fen dersleri yanında ekonomi, sosyoloji gibi alanlara da ilgi duyan, daha iyi ve sağlıklı  bir çevre oluşturabilmek için mücadele verecek kişilerdenseniz çevre mühendisliğini seçebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.