Ads Top

Enerji Sistemleri Mühendisliği Tercih ve Geliştirme Rehberi   Merhaba arkadaşlar, son zamanlarda hep sektör bazında yazılar yazıyordum bu sefer ise üniversiteye yeni başlayacak ve tercih yapacak arkadaşlar için tüm tecrübelerimi ve kazanımlarımı sizlerle paylaşacağım. İlk başta kendimi size kısaca tanıtmak istiyorum. Ben Yasin AYDIN, Bursa doğumluyum lise eğitimimi Hürriyet EML’de Araç Teknolojisi kısmında tamamladım, şu an Karadeniz Teknik Üniversitesi Of Teknoloji Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Bu kısaca tanıtımdan sonra sizlere hazırlıkla beraber yaklaşık 4 sene boyunca bölümümle alakalı neleri öğrendim, hedefledim, başardım, vs. kısımlarda sizlere bölümüm hakkında bilinmeyenleri ve aklınızdaki soru işaretlerini çözeceğim.

   İlk önce Enerji Sistemleri Mühendisliği nedir, ne iş yapar, yetkileri nelerdir, neden tercih etmeliyim, kendimi nasıl geliştirebilirim gibi kritik sorulara cevap vereceğim.

Enerji Sistemleri Mühendisliği Nedir ?
   Bizim bölümdeki öğrencilerin yüzeysel ve klasik bir cevabı vardır buna o da şu ki; Bir elektrik-elektronikçi’den daha fazla makina, bir makinacı’dan daha fazla elektrik biliriz diye tanımlar bunu fakat her üniversiteden üniversiteye göre müfredat değiştiği için böyle bir yorum yapmak çok kısıtlayıcı oluyor örneğin kendi üniversitemde elektrik-elektronik ağırlıklı dersler işlerken diğer üniversitelerde iklimlendirme, makine, tesisat anlamında dersler daha ağırlıkta bu yüzden kesin ve net bir tanım yoktur ama şu tanım akıllara yer edebilir. Enerji Sistemleri Mühendisi, ülkesinin ve dünyanın geleceği için uygun teknolojiler veya yöntemler kullanarak doğaya zarar vermeden veya gelecek zararı minimize etmek için çalışacak, çabalayacak olan mühendistir.

Enerji Sistemleri Mühendisi Hangi İşleri Yapabilir ?
   Buna kopyala yapıştır bir cevap yerine, ilk başta benim yaptığım gibi yok TAEK, Enerji Bakanlığı, EPDK, TP gibi yerlerde çalışabilirsiniz yerine(tabi bu yazdıklarımın içinde Enerji Sistemleri Mühendisi alan var fakat klasikleşmiş bu çerçeveyi yıkmak istiyorum) tanıdığım ve sosyal medyadan gördüğüm mezunlara bakarak yanıt vereceğim. Mezun olan kişiler ağırlıklı olarak güneş enerjisi üzerine çalışma yapan firmalar, enerji verimliliği ile uğraşan firmalarda, iletim dağıtım firmalarında çalışmaktadır diğer bir kısmı da çok az olarak termik santrallerde(doğalgaz, kömür, jeotermal) görev almaktadır. Genel olarak Türkiye genelinde bir yorum yapmam gerekirse 4. Sınıf öğrencisi olarak bence geleceğimiz yenilenebilir enerji alanındadır.

Enerji Sistemleri Mühendisi’nin Yetkilileri Nelerdir ve İmza Yetkisi Var mıdır ?
   Bu başlık belki de tercih yapacak arkadaşların aklında yanıp sönen en önemli sorudur. Şimdi Enerji Sistemleri Mühendisi’nin yetkileri Makina Mühendisliği Odasınca bellidir, bu kısımda çok kısıtlamalar mevcuttur. İmza yetkisi ve yetkileri şunlardır;
    Enerji Yöneticiliği 
    Etüt-Proje (Sanayi-Bina)
    LPG Otogaz İstasyonları Sorumlu Müdür
   İş Kazaları Bilirkişilik 


Enerji Sistemleri Mühendisliğini Neden Tercih Etmeliyim ?

    Risk almayı seven, hazır olan bilgiler yerine farklı şeyler öğrenmek istiyorsanız üstüne de inatçı, girişken bir yapınız varsa ve enerii, elektrik, makine, mühendislik alanlarına ilginiz varsa bunların kesiştiği bir mühendislik dalı Enerji Sistemleri Mühendisliği karşınıza çıkıyor, ben maddeler halinde sizlere açıklayacağım.


 • Enerji Sistemleri Mühendisliği okuyan arkadaşların birçoğu enerji sektörüne kolaylıkla yorum yapabiliyor diğer alanlara nazaran.
 • Yelpazesi geniş alt dalları vardır.(Güneş enerjisi, rüzgar enerjisi, termik enerji vs.)
 •  İlgi çekici dersleri vardır.
 • Sektör duayenleri ile çok kolay iletişim kurabilir ve onlardan yardım alabilirsiniz.(Eğer linkedln hesabınız varsa)
 • Kendinizin sıfırdan çabalayarak öğrenmeniz gerekecek ve bu uğraş sizi başardıkça, kendinizi geliştirdikçe daha çok teşvik edecek devamında kalıcı bir yetenek haline gelecek.
 • Eğer ilginiz var ise bir şeyler öğrendikçe daha fazlasına ihtiyaç duyacaksınız çünkü enerji sektörü göründüğünden daha çok geniştir.
 • 1. Sınıftaki arkadaşlar başlangıç olarak enerji üretim şekillerinin nasıl çalıştığını ve amaçlarını öğrenmesi gerekiyor.
 • Bol bol köşe yazısı okuyup bilgilenmesi gerekiyor çünkü enerji sektörü aktif olarak değişkenlik gösteren bir sektördür. Edindiğiniz bilgiler sizde kalmamalı arkadaşlarınızla paylaşarak karşılıklı tatlı tartışmalara girerek muhakeme yeteneğinizi geliştirirsiniz.
 •  Muhakkak Linkedln hesabı açın bunu 1. Sınıfta yapmanızı şiddetle tavsiye ediyorum sektördeki insanları tanımanız için birebirdir.
 • Kesinlikle enerji sektörüyle alakalı seminerlere katılmanız gerekir.
 •  Enerji üzerine uğraşan kulüplerde kendinize yer bulup oradaki öğrenci arkadaşlarla ikili, grupsal diyaloglar kurarak seminerler ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz bu etkinliklere enerji sektöründen insanları davet ederek çevrenizi genişletebilir insanların akılda kalıcılığınızı artırabilirsiniz.
 •  Klasikleşmiş yabancı dil olarak İngilizce halledilmeli, ikinci dil istiyorsanız eğer tavsiyem Rusça veya hangi sektöre gireceksiniz o sektörde kullanılan yabancı dili seçebilirsiniz.(Güneş enerjisinde Almanca gibi)
 • Sürekli araştırmacı ve merak içerisinde olmalısınız.
 •  Belli bir seviyeye geldikten sonra hobi olarak enerji sistemlerinin prototipleriyle uğraşabilirsiniz.(Kendim güneş hücreleri ile kendime küçük bir panel yapmıştım.)
 •  Stajlarınızı gelecekte hedefleriniz arasında olan alanlarda yapın( Ben ilk başta termik santralde yapmıştım bu alanı merak ettiğim için şimdi ise yaz ve iş yeri eğitimimi güneş enerjisi alanında yapacağım hedeflerim bunlardı.)
 • Aktif bir yapıya sahip olmanız, yorulmadan hiçbir zaman ümidinizi kaybetmemeniz gerekiyor.
 • Bilgisayar programlarından, MATLAB SİMULİNK, PROTEUS, SOLİDWORKS, AUTOCAD 2D, ANSYS tarzında programları orta seviye olsa bile öğrenmeye çalışın.


   MMO’nun verdiği yetkilere baktığımızda enerji sektöründe yer alacak bir Enerji Sistemleri Mühendisi’nin yetkilerinin nasıl kısıtlandığını görmekteyiz bunu kötüleme amaçlı olarak yazmıyorum fakat başvuracak arkadaşların bunları görüp karar vermeleri gerekmektedir yani bizim bölümümüzü okuyacak arkadaşların risk almayı seven insanlar olması gerekiyor. Bana göre ise ilk ikisi hariç diğerleri önemsizdir hatta kendini çok iyi geliştiren birçok arkadaşı tanıdım kendileri Enerji Sistemleri Mühendisi ve bu konuda sıkıntı çekmediklerini söylediler sadece bir Makine Mühendisi ve Elektrik-Elektronik Mühendisi’ne göre daha çok kendimizi geliştirmemiz gerektiğinin altını çizdiler.Enerji Sistemleri Mühendisliğinde Kendimi Nasıl Geliştirebilirim ?
   Bölümümüz diğer alanlara göre daha çok kör kısımlar içeriyor ve bölümümüzde bulunan arkadaşlar kendini tam olarak nasıl geliştireceğini bilmiyor bu konu bizi diğer mühendislikteki arkadaşlara göre biraz daha arka plana itiyor. Bende öğrendiğim, kendimin deneyip başarıya ulaştığım geliştirme rehberini yeni kazanan, okuyan, tercih edecek arkadaşlara sunacağım.


   Bunlar size verebileceğim en iyi tavsiyelerdir ekstra olarak bunu diğer yazımda belirtmiştim LİMAK ENERJİ A.Ş ve BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ Yaşam Boyu Eğitim Merkezi’nin düzenlediği TÜRKİYE’NİN ENERJİ AKADEMİSİ programına kesinlikle başvurmanız sizi diğer rakiplerinizden daha çok ileriye götürecektir. Eğitimi alan birisi olarak aldığım eğitim sonucunda çakram genişleyerek daha geniş bir bakış açısına sahip oldum.

  Son olarak bu yazımın sonunda bu bilgiyi paylaştığım arkadaşların bunları arkadaşlarıyla paylaşmasını istiyorum. Nedeni ise kendime hayat felsefesi edindiğim şu cümle “Bir insan nasıl maddi ve duygusal olarak insanlara yardım edip onlarla her şeyini paylaşıyorsa aynı şekil edindiği bilgiyi de paylaşması gerekmektedir yoksa edindiğiniz bilgi sizle beraber mezara gitmekten başka hiçbir şey ifade etmeyecektir."

   Beni sabırla okuduğunuz için sizlere teşekkür ederim sayın okurlarım, bana ulaşmak isteyen arkadaşlar;
İnstagram: https://www.instagram.com/yasin.aydin29/
Facebook: https://www.facebook.com/ysinaydin16

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.