Ads Top

Interrail Nedir? Nasıl Gidilir, Nereler Gezilir?


Interrail Nedir? Nasıl Gidilir, Nereler Gezilir?
Herkese merhabalar,
Bu yazımda bana sıkça sorulan ve oldukça merak edilen bir programdan bahsedeceğim: Interrail.
Biz öğrenciler arasında oldukça popüler olan ‘Interrail’a gitmek’ neymiş, hadi inceyelim.

Nedir bu ‘Interrail’?
Interrail, Avrupa Demiryolları İşletmeleri tarafından uygulanan, gezginlere ekonomik ulaşım imkânı sağlayan bir göster-geç (pass) bilet türüdür. İstediğiniz zamanda istediğiniz yerden istediğiniz trene binmenizi sağlar.
2 çeşit bilet alabilirsiniz. Bunlar Interrail Bir Ülke Pass ve Interrail Global Pass’tir. Farkı ise şu; Bir Ülke Pass biletiyle Avrupa ülkelerinden birini seçip orada 3 ile 8 gün arası sınırsız ulaşım ve dolaşım hakkı kazanabilirsiniz. Global Pass biletiyle ise belirli 30 Avrupa ülkesinde 5 ile 30 gün arasında sınırsız ulaşım ve dolaşım hakkı kazanırsınız. Bu açıdan Global Pass daha fazla yer görmek isteyenler tarafından fazlaca tercih ediliyor.

Belirlenen 30 Avrupa Ülkesi Hangileri?
Şu ülkeler: Almanya, Avusturya, Belçika, Bosna Hersek, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, Karadağ, Lüksemburg, Macaristan, Makedonya, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Türkiye ve Yunanistan.
Ayrıca belirtmeden geçmeyeyim; İngiltere, İrlanda ve İskoçya’da Schengen geçmediğinden ayrıca vize almanız gerekmekte.


Kimler Katılabilir? Biletler Ne Kadar?
Öğrencilerin indirimli faydalanabildiği ve dileyen herkesin katılabildiği bu programın biletlerini uluslararası bilet satışı yapan garlardan, yetkili turizm acentalarından ya da resmi interrail web sayfasından temin edebilirsiniz.
Biletler opsiyonlu olarak 1000 TL ile 2500 TL arasında değişiklik gösteriyor. Maliyetinin ne kadar olacağı konusunda kesin bir şey söyleyemeyeceğim fakat farklı kaynaklardan edindiğim bilgiye göre en azından 5000 TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor. Seçeceğiniz otellerin fiyatları, gezeceğiniz yerler ve alışveriş yapıp yapmayacağınıza göre bu fiyat oldukça çeşitli olabilir.

Interrail Kimlere Uygun – Kimlere Değil?
Avrupa’da uzun uzun gezmek isteyen, yeni kültürlere ve mekanlara açık olan gezginlere uygun, fakat birkaç şehri gezip dönmek isteyenler için çok mantıklı bir tercih değil. Böyle gezileri turlarla da yapabilirsiniz.
Interrail daha çok yeni maceralara atılmak isteyen ve başka insanlarla tanışıp hem kültürel hem de sosyal açıdan kendini geliştirmek isteyenlere göre bir program. Bir ölçüde konforunuzdan vazgeçeceğiniz ve zamanınızı yollarda geçireceğiniz için gitmeden önce ince düşünmekte fayda var. Bir de gidildiğinde en az 20 gün gezerek hakkını vermek gerektiğini düşünüyorum.
Giden herkes bir daha gideceğini söylüyor. Daha uzun süreli plan yapanlar ise ülkeleri 2 ya da 3 gruba böldüklerini, birkaç yaz süresince tüm Avrupa’yı gezmeyi planladıklarından bahsediyorlar. Bu gruba benim birkaç arkadaşım da dahil.
Ayrıca en önemli konunun çanta/valiz hazırlamak olduğu da bir gerçek. Gereksiz hiçbir şeyin alınmaması ve en hafif kıyafetlerin seçilmesi bu hazırlıktaki en önemli etkenler.

Vize Almak Gerekiyor Mu?
Evet, Schengen almanız gerekiyor. Bu süreç de kimi zaman kolay, kimi zaman zorlayıcı olabiliyor. Fakat öğrenciyken vize almak çalışırken vize almaya göre daha kolay oluyor. Bu yüzden korkmaya gerek yok.

Son olarak, önceden yapılan araştırmalar sayesinde rotalarını ve konaklamalarını ayarlayan, doğru yol arkadaşları seçip giden herkes muhteşem bir deneyim olduğunu söylüyor. Hazır fırsatınız varken kaçırmayın derim 😊

Sormak ya da danışmak istediğiniz en ufak şeyde bana ulaşabileceğiniz mecralar:
Instagram: @selexplores
Mail: selingokcerr@gmail.com

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.