Ads Top

Sonsuzluk ve Ötesi : SpaceX
Geçtiğimiz günlerde 21. yüzyılın belki de en büyük olaylarından biri yaşandı.
Büyük bir roket fırlatılışına tanıklık ettik. Dünyanın en büyük ve en güçlü roketinin uzaya fırlatışını hep beraber izledik. Ve bu konunun en büyük özelliklerinden biri de bu roket daha önce kullanılmış roketlerden oluşuyordu. (Bunun önemine ayrıca değineceğim). Aynı zamanda bu roket daha önce ki yazımda bahsettiğim bir Tesla Roadster taşıyordu. Evet, birbirinden ilginç ve bu kadar havalı özelliği taşıyan bir firmadan size bugün biraz bahsetmek istiyorum. Tabi ki kurucusu Elon Musk olan Spacex den bahsediyorum. Gelin biraz yakından inceleyelim ve neden bu kadar önemli ve özel olduğunu hep beraber anlayalım.
SPACEX
Spacex… Büyük bir titizlik ve araştırmanın sonucu yine insanlık için yapılan en büyük projelerden biri ve belki de en büyük geleceğe ve umuda sahip olanı. Şimdi biraz düşünelim. Elimizde hatırı sayılır miktarda bir para var ve üniversite yıllarından beri hayalinizi süsleyen bir işe hem de uzay endüstrisinde bir işe yatırıyorsunuz. Hayallerin ötesinde bir şey bu aslında. Etrafınızdaki insanların tamamı iyiliğinizi istediği için ve paranızın boşa gitmesini istemediğinden dolayı size karşı çıkıyor. Fakat hayalleri uğruna yaşayan bir insan için hayallerinden daha önemli bir şey olamaz değil mi? Neyse devam edelim. Elimizde güzel bir miktar para var fakat sadece yıllık harcamaları milyarları bulan NASA ile kıyas bile yapılamaz düzeyde. Amaç Marsı kolonileştirmek. İnsanların yaşayabileceği ikinci bir dünya haline getirmek yani. Bunu şu sözlerle açıklıyor Musk: “İnsanlığın karşısında bugün iki yol var; Dünya’da sonsuza kadar kalıp, soyumuzun kaçınılmaz tükenişini beklemek ya da uzaya yolculuk yapıp, gezegenler arasında hayatta kalabilen bir tür haline gelmek”.  Bunun sonucunda o tabi ki ikinci olanı seçip çalışmalara başlıyor. Çalışanları işe almak için çok ilginç ve büyük bir titizlik ile çalışmış. Hatta ilk 1000 çalışanıyla bizzat iş görüşmesi yapmış.

 
Şu an ki Mars ile hayal edilen hali.

Bütün bunların sonucunda ilk üç fırlatış da başarısız sonuçlanıyor. Hem ellerinde ki parayı bitiriyorlar hem de şirkete duyulan inanç büyük ölçüde sarsılıyor. Şirketlerle değil ülkelerle yarışıyor çünkü Spacex. Bu üç fırlatış sonucunda ‘’projeyi hiç durdurmalıyım diye düşündün mü’’ diye sorduklarında ise Musk’ın cevabı ‘’Asla’’ oluyor. ‘’ Ben asla vazgeçmem’’. Ve büyük zorluklarla dördüncü fırlatış için gerekli olan parayı güç bela topluyorlar ve şirket tarihi bir başarıya imza atıyor. Fırlatış başarılı bir şekilde tamamlanıyor. Hayallerin ötesinde bir hayal demiştim yazının başında gerçekten de öyle. Bütün başarısını şu sözlerle açıklıyor: İmkânlar aleyhine bile olsa, senin için yeterince önemliyse onu yapmalısın.FALCON HEAVY
70 metre uzunluğunda yani 23 katlı bir bina yüksekliğine sahip ve 1.420 tonluk bir ağırlığa sahip Falcon Heavy. Ayrıca roket, Mars’a mevcut roketlerin taşıyabileceği yaklaşık 4 kat daha fazla, 16.8 tonluk yük taşıyabileceğini kanıtladı.

ROADSTER
Bu son model spor elektrikli araba artık uzaya çıkan ilk otomobil unvanına da sahip. Musk kendi arabasını yolladı J. Arabanın sürücü koltuğunda ise ‘’Starman’’ adı verilen 
astronot kıyafetleri içinde bir cansız manken var.

TESLA’nın İçinde ki Not
Elon Musk, Tesla’nın içine ‘’Made on Earth by Humans’’ (İnsanlar tarafından Dünya’da yapıldı) notunu düştü. Bu başarılı fırlatıştan sonra ‘’Yeni bir uzay yarışı istiyoruz, uzay yarışları heyecan vericidir’’ dedi. Şu anlık bizlerin bilim kurgu filmlerinde izlediği şeyler onun hayalleri ve hayallerini bir bir başarıyor. İmkânsız kelimesinin sadece bir kelimeden ibaret olduğunu bizlere kanıtlıyor. Biz de hayal edelim. Çünkü her şey hayal etmek ile başlar.
Ayrıca aracın içinde Musk’ın en sevdiği kitap olan Douglas 
Adams’ın ‘’Otostopçunun Galaksi Rehberi’’ adlı roman 
bulunuyor.

DON’T PANİC
Aracın içinden yapılan canlı yayınlarda insanların çok dikkatini çeken ve hoşuna giden bir yazı da bulunuyor. ‘’Panik Yapma’’ (Don’t Panic) yazıyor. Tabi aracımız radyosunda kalkış esnasında David Bowie’nin ‘’ Space Oddity’’ (Uzay Tuhaflığı) şarkısı çalıyordu. Gerçekten de çok havalı özelliklere sahip bir fırlatış oldu.
Yazıyı özetleyecek olursak geleceğe dair umudu yükselten bir şirket Spacex. Sonuçta büyük hayallerin ürünü olarak ortaya çıkmış. İnsanları uzaya daha güvenli daha ucuz taşıma amacıyla başlıyor çalışmalarına ve 2002 yılından günümüze çok önemli başarılara imza atarak geliyor. Hayal edebileceğimiz her şeyi yapabileceğimizin en büyük kanıtı Spacex. Hepimize ilham niteliğinde olsun. Mutlu günler dilerim J
Blogger tarafından desteklenmektedir.