Ads Top

Mükemmel Stajyer Olmanın Yolları
Mükemmel Stajyer Olmanın Yolları
Merhaba sevgili TazeMühendis okurları. Önceki yazılarımda belirttiğim gibi ben elektrik-elektronik mühendisliği 2.sınıf öğrencisiyim ve bu yaz zorunlu stajım var. Ben de hem kendim için hem de sizler için biraz araştırma yaptım ve staj zamanında neler yapmamız gerektiğinden bahsetmek istiyorum sizlere şimdiden iyi okumalar 😊

1) İşteki İlk Gününüzü Sağlama Alın

 Benzer alanlarda staj yapmış arkadaşlarınızla,akrabalarınızla,çevrenizle muhakkak görüşün onlar bu yollardan geçtiği için sizlere ilk günün işleyişi hakkında fikirler verebilir ve yardımcı olabilirler. Tabi ki ilk günden kendinizi ispat etmeye başlayın. Ortamı gözlemleyin,işlerin nasıl ilerlediği hakkında gözlemler yapın ve kendinizi de dahil edin,ilk günden stajınıza geç kalmayın bu sizin için kötü izlenim bırakmasın,istekli olduğunuzu gösterin üzerinizdeki çekingenliği çabuk atmak için uğraşın,elinizden geldiğince sakin olun panik yapmayın. 

2) Giyiminize Özen Gösterin

 Bu madde ilk gün içinde ve hatta mülakata gittiğiniz zamanda geçerli bir maddedir. Her zaman işinize özen gösterin bunu işvereninize hissettirin. Sadece bir gün değil her gün hani derler ya jilet gibi olmuş diye işte tam da öyle olmaya özen gösterin.

3) Öğrenmeye İstekli Olduğunuzu Gösterin

 Arkadaşlar gerçekten verimli staj yapmak için uğraşın naylon staj yapmayın. Amacımız ne,mesleğimizi öğrenmek öyle değil mi? O zaman sürekli istekli olduğumuzu göstereceğiz,soru sormaktan çekinmeyeceğiz çünkü kimse size gelip tek tek bu böyle şu şöyle diye anlatmayacak siz sora sora emek vererek öğreneceksiniz,asla pes etmeyeceksiniz.

4) Her zaman daha fazla iş isteyin ve asla sıkılmış görünmeyin


 Elinizdeki işi bitirdiyseniz hemen yeni bir tane isteyin,amacımız öğrenmek bunu aklınızdan çıkarmayın. İş yerinizde sosyal paylaşım sitelerine girmeyi aklınızdan bile geçirmeyin. Patronunuzdan size sürekli yeni bir iş vermesini isteyin ve ısrarcı olmaktan korkmayın. Bunun ödülünü mutlaka alacaksınız.

5) Şikayet Etmeyin

 Yaşanan olaylardan,işlerden asla şikayet etmeyin. Siz orada stajyersiniz ve her şeyden önemlisi bu sizin mesleğiniz kimse ortada sürekli oflayıp poflayıp dolanan çalışan istemez öyle değil mi?

6) Detaylara Özen Gösterin

 Şeytan ayrıntıda gizlidir. Bu söz iş dünyasını belkide en iyi tarif eden sözlerden biri. Unutmayın ki çoğu zaman basit gibi görülen bir iş kaçırdığınız bir detay yüzünden hanenize eksi olarak yazılabilir. Bu nedenle size verilen işe özen ve kıymet verin.

7) Diğer Stajyer ve Çalışanlarla Aranızı İyi Tutun

 Diğer stajyerlerin, özellikle de orada bir süredir çalışanların, size ne kadar yardımcı olabileceklerine inanamayacaksınız. Şüphesiz onlar da sizin bulunduğunuz yerdelerdi ve siz bilmediğiniz bir şeylerle uğraşırken, notlardan tutun da moral ve desteğe kadar size birçok konuda yardımcı olacaklardır. Hem bu sebeple hemde iyi dostluklar kurmanız ve stajınızın öğrendirirken eğlenceli de olması için buna dikkat edin.

9) Sonuçlara odaklanın


 Mesaiye kalmak performansının artacağı anlamına gelmez. Yöneticiler için en önemli konu üretkenliktir, bu yüzden yöneticilerine zaman yönetim yeteneğini ispatlamalısın. Aldığın iş, sorumluluk ve projeleri teslim etmek için son dakikayı bekleme. Hızlı ve düzenli şekilde bitirdiğin işi yöneticinin onayına sunduktan sonra instagram storylerini kontrol etmeye dönebilirsin.

10) Toplantılarda konuşun

 Masada bulunan sürahiden farkın olduğun göstermen gerekir. Toplantı sırasında konuya katkı sağlamak dikkat çekmeni sağlar. Bu çığır açan iç görüler paylaşacaksın demek değil. Konuyla ilgili yaratıcı bir fikir önermen de değil. Dikkatli bir soru sorman veya toplantı konusuyla ilgili toplantı öncesinde araştırma yapman seni toplantıya hazırlamaya ve söz almana yetecektir. Günümüzde firmalar genç müşteri kitlelerini hedeflemekte ve bir üniversite/lise öğrenci olarak yöneticilerinin farklı bir perspektif kazanmalarını sağlayabilirsin.

11) Kendi başınıza öğrenmeye çalışın


 Ne yapılacağını bilmediğiniz durumlarda, yardım istemeden önce ne yapılması gerektiğini kendi başınıza çözmeye çalışın. Eğer yakında tamamen yeni bir şey üzerinde çalışmaya başlayacaksanız, önce bir hafta sonunu evde onu öğrenmeye çalışarak geçirin. İnanın bu size daha çok fayda sağlayacaktır.


12) Sürekli olarak geri bilgi akışı isteyin

 Şöyle ki; Stajyerliğiniz bitmeden hangi alanlarda daha fazla gelişim gösterebileceğinizi öğrenmelisiniz. Böylece aldığınız bilgilere dayanarak eksiklerinizi giderecek ve bu uzun yolda daha başarılı olacaksınız. Bundan dolayı, yaptığınız işlerle ilgili, üstlerinizden ve birlikte çalıştığınız insanlardan mutlaka geri bildirimler isteyin. Bunları eleştiri olarak değil, sizi bir adım ileriye taşıyacak bilgiler olarak değerlendirin.

Son olarak arkadaşlar saygılı ve seviyeli olun. Umarım hepinize faydalı olmuşumdur,okuduğunuz için teşekkürler. Hepimize bol şans şimdiden 😉

4 yorum:

  1. 2.sınıf birine göre güzel yazı ��

    YanıtlaSil
  2. Staj belki de en çok dert ettiğim konu. Harika ve aydınlatıcı bir yazı olmuş elinize sağlık :)

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.