Ads Top

Endüstri Mühendisliği Bölüm Dersleri
Herkese merhabalar, bugün size kendi okulumun ilerleyişi ile Endüstri Mühendisliği bölüm derslerinden bahsedeceğim. Bu yazıda sadece 1.sınıf dersleri yer alacak.
Eğitim dilim İngilizce olduğundan derslerimi olduğu gibi yazıyor olacağım.
Her mühendislikte olduğu gibi Endüstri Mühendisliğinde de ilk senemizde temel dersler alıyoruz. Bunlar;
1.dönem:
·         Professional English – I
·         Calculus – I
·         Physics – I
·         Introduction to Industrial Engineering
·         Information Technology
·         Social Responsibility and Ethics
·         Computer Aided Technical Drawings – I
·         Turkish Language – I
2.dönem:
·         Professional English - II
·         Calculus – II
·         Physics – II
·         General Chemistry
·         Computer Aided Technical Drawings – II
·         Algorithm and Introduction to Programming
·         Turkish Language - II

Okuldaki ilk dönemimizde bölüme giriş yaptığımız 2 ders var; Computer Aided Technical Drawings – I (Teknik Çizim) ve Introduction to Industrial Engineering (Endüstri Mühendisliğine Giriş). İkinci dönemde ise Computer Aided Technical Drawings – II ve Algorithm and Introduction to Programming (Algoritma ve Programlamaya Giriş).
Önce bu dersler için konuşmak gerekirse;
·         Teknik Çizim’i her iki dönem de Autocad üzerinden öğrendik. Bu ders ile 2 ve 3 boyutlu teknik çizim yapmayı öğreniyorsunuz. Önceleri basit şekiller oluşturmakla başlayan çizim, daha sonrasında makine parçaları ya da yapılar oluşturmaya uzandı. Her zaman çizim yapmayı sevdiğimden oldukça zevk aldığım bir dersti.
·         Endüstri Mühendisliğine Giriş’te, isminden de anlaşılacağı üzerine size endüstri mühendisliğinin içeriği ve önemi öğretiliyor. Dört sene boyunca okuyacağınız dersler hakkında ön bilgi edinmenin yanında; hammadde temini ve stoklaması, sanayi-fabrika sistemi ve üretim makineleri gibi konularda temel oluşturuyorsunuz.

·         Algoritma ve Programlamaya Giriş’te, her okul farklı bir yol izliyor. Okulların öğrencilerine öğrettiği ve kullandırdığı farklı programlar var. Bizim hocamız bize başlangıç olarak Python’ı kullanmayı öğretti. Sanırım en zorlandığım ders de bu oldu. İlgim olmaması dersi başlı başına bir zorluk haline getirdi fakat öğrendim ve geçtim.

Diğer derslere gelirsek;
·         Professional English (Mesleki İngilizce) bölümü okurken en çok fayda göreceğiniz derslerden biri bence. Mesleki İngilizce’de ne öğrenilir diye düşünürsek; ileride göreceğiniz derslerdeki kelimeleri öğrenip bölümle alakalı metinler ve makaleler okuyorsunuz, aynı zamanda İngilizcenizi geliştirecek çalışmalar yapıyorsunuz.
·         Calculus (Matematik), Physics (Fizik) ve General Chemistry (Kimya) bildiğiniz üzere 1.sınıflara verilen temel dersler. Bu üç ders her mühendisin alması gereken dersler arasında. Bölümle alakası nedir derseniz, ilerleyen senelerde sadece matematikle haşır neşir oluyorsunuz, çok ileri seviyesini görüyorsunuz. Modern Fizik harici Fizik ile ya da Kimya ile bir alakanız kalmıyor.
·         Information Technology (kısaca IT) dersi, donanımsal ve yazılımsal olarak bilgisayar bilginizi geliştirmenin yanında Excel, Word ve PowerPoint gibi Office programlarını da kullanmayı öğretiyor. Excel’in bir Endüstri Mühendisi için önemini bilmeyen yok. Bu derse dikkat etmekte fayda var 😊
·         Social Responsibility and Ethics (Sosyal Sorumluluk ve Etik), bu konularla ilgili olarak pratik hayatta karşılaşılan olaylar ve çözümleri üzerine kurulu. Uygulama olarak bu konuyla alakalı yazılmış makaleleri değerlendiriyorsunuz.
·         Son olarak Turkish Language (Türk Dili) dersi tahmin edebileceğiniz üzere Türkçe verilen tek dersim. Aynı zamanda her iki dönem de online olarak aldık, sınavları da yine bilgisayar üzerinden online olduk.


Bir sonraki yazımda 2.sınıf derslerinden ve yaptıklarımızdan bahsedeceğim. Takipte kalın 😊

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.