Ads Top

Endüstri Mühendisliği 2.Sınıf Dersleri

Endüstri Mühendisliği 2.Sınıf Dersleri
Herkese merhabalar, bugün size kendi okulumun ilerleyişi ile Endüstri Mühendisliğinin 2.sınıf derslerinden bahsecedeğim.
(Önceki yazının devamı niteliği taşır.)
Eğitim dilim İngilizce olduğundan derslerimi olduğu gibi yazıyor olacağım.
İkinci senemiz ile birlikte artık bölüm derslerini alıyoruz. Farklı sektörler ve alanlara dair temel oluşturmaya başlıyoruz.
1.dönem:
·         Material Science
·         Introduction to Mathematical Optimization
·         Linear Algebra
·         Probability and Statistics
·         Introduction to Economics
·         Numerical Analysis
·         Principles of Ataturk and The History of Revolutions-I

2.dönem:
·         Plant Location
·         Modern Physics
·         Manufacturing Processes
·         Operations Research – I
·         Differential Equations
·         Research and Report Writing Techniques
·         Principles of Ataturk and The History of Revolutions-II

1.dönemden başlayalım.
·         Material Science (Malzeme Bilimi) dersinde mühendislik hayatımızda kullanabileceğimiz malzemeleri ve bu malzemelerin çevreye etkilerini öğreniyorsunuz dersek yanlış olmaz. Malzemelerin türleri bir yana, hepsinin yapılarını ve özelliklerini görüyorsunuz. 2.dönemki Manufacturing Processes (Üretim Süreçleri) dersi için bu dersi iyi anlamak çok önemli.
·         Introduction to Mathematical Optimization (Matematiksel Optimizasyona Giriş) dersinde ‘optimizasyon’u öğreniyorsunuz.
Peki nedir bu optimizasyon?
Optimizasyon kısaca en iyiyi aramaktır. Planlama aşamasında mevcut koşullar ve kısıtlamalar doğrultusunda en iyi sonucu elde etmektir. Eğer kar, ciro ya da verimlilik cinsinden ölçüler için hesaplama yapılıyorsa optimizasyonun amacı bu ölçüleri arttırmaktır, maximize etmektir; eğer maliyetler ya da kayıplar cinsinden ölçüler için hesaplama yapılıyorsa optimizasyonun amacı bu ölçüleri azaltmaktır, minimize etmektir.
Anlayacağınız Optimizasyon, yapacağınız çoğu işin temelini oluşturduğundan mantığının iyi öğrenilmesi gerekilen derslerden biri. Bu derste farklı örnekler ve türler üzerinden optimizasyon problemleri çözüyorsunuz.
·         Linear Algebra (Lineer Cebir) dersi bizim için matematiğin bir diğer türüydü. Bildiğiniz lineer cebir gördük.
·         Probability and Statistics (Olasılık ve İstatistik) dersinde olasılık ve istatistik hesaplamalarını öğrendik. İleride kalite kontrolde çalışmanız halinde oldukça işinize yarayacak bir ders.
·         Introduction to Economics (Ekonomiye Giriş) dersi, bir nevi Introduction to Industrial Engineering (Endüstri Mühendisliğine Giriş) dersinin devamı oluyor. Ekonominin temellerini, arz-talep-denge konularını öğreniyor; mikro ile makro ekonomi hakkında bilgi ediniyorsunuz.
·         Numerical Analysis (Sayısal Çözümleme) dersinde sayısal analizi öğreniyorsunuz. Öğretilme amacı için daha az hataları olan algoritmalar geliştirmek diyebiliriz. Bolca hesap makinesi kullanıyorsunuz. Her mühendis iyi bir hesap makinesine sahip olmalıdır inanışıyla biz de birer Casio Fx-991 Es Plus edindik. Tabii ders için olan hesaplamalar bir yana, bu makineyi kullanmayı öğrenmek ayrı bir dert 😊
·         Principles of Ataturk and The History of Revolutions-I ve II derslerinde tahmin edebileceğiniz gibi Atatürk tarihi ve devrimleri işleniyor. Bizde bu dersin sınavları Türkçe, test ve online oluyor.
·         Plant Location (Tesis Yerseçimi) dersinde tesis yeri seçimi, planlaması ve tasarımdaki önemli kriterler işleniyor. 3.sınıf dersleri için temel oluşturduğunu düşünüyorum, bende öyle oldu.
·         Modern Physics (Modern Fizik) dersinde izafiyet teorisi, kuantum fiziği, atom yapıları ve radyoaktivite gibi konular üzerinde duruluyor. Bir nevi 1.sınıftaki Physics dersinin bir üst seviyesi olarak düşünülebilir.
·         Manufacturing Processes (Üretim Süreçleri) dersinde isminden de anlaşılacağı üzere döküm, kaynak vb. üretim yöntemlerinin süreçlerini gözlemliyorsunuz. Bu dersin hocası bizden bir ürün seçip, bu ürünün üretim sürecini araştırıp, gözlemleyip sunum yapmamızı istemişti. Biz arkadaşlarımla küveti seçmiş, fabrikasına gidip aşama aşama gözlemlemiş, fotoğraflar çekip notlar almıştık. Gerçekten yorucu bir proje süreciydi fakat aşamaları gözlemledikten sonra dersin mantığını da kavramış olduk.
·         Operations Research-I (Yöneylem Araştırması) bir endüstri mühendisliği öğrencisinin aldığı en detaylı ve önemli ders bana göre. Hele ki bizimki gibi detaylı işlenen bir okulda öğrenciyseniz, kabusunuz olabiliyor. Bu dersin içeriği nasıl anlatılır bilmiyorum, ama kısaca şöyle diyebiliriz; belirli kısıtların olduğu bir durumda, belirli bir amaca yönelik en uygun çözümün bulunması için geliştirilmiş bir yöntemdir. Farklı sorunlar üzerinden farklı modellemeler geliştirerek çözüm yoluna gitmenizi sağlar. İyi dinleyip, iyi not alınması gereken derslerden biri.
·         Differential Equations (Diferansiyel Denklemler) dersinde matematikten duymuş olabileceğiniz diferansiyel denklemler işleniyor. Saf matematik.
·         Research and Report Writing Techniques (Araştırma ve Rapor Yazma Teknikleri) dersi zorunlu olsa da seçmeli ders gibi bir nevi yan ders olarak düşünebilirsiniz. Derste proje geliştirme, proje döngüsü ve yönetimi kapsamında projenin nasıl hazırlanacağı ve sunulacağını öğreniyorsunuz.
Özellikle 1.sınıflar için açıklayıcı olması amacıyla bu yazı serisine başladım, umarım faydalı olmuştur. Ayrıca derslerle alakalı kafanıza takılan şeyler veya sorularınız olursa bana yazmaktan çekmeyin.
Takipte kalın 😊
Selin.

Instagram:@selexplores 

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.