Ads Top

Merhaba arkadaşlar bildiğiniz üzere Taze Mühendis'te Mühendislik Maaşları adlı kategorimizde her mühendisin ortalama ne kadar maaş aldığını,mühendislerin ne kadar maaş ile işe başladığını anlatmaya çalışıyoruz.Bu yazımızda da temel mühendisliklerden birisi olan makine mühendisliğinin maaşlarına değineceğim.Makine mühendislerinin ne kadar maaş ile işe başladığını,tecrübe kazandıkça veya ingilizce öğrendikçe maaşlarının ne kadar arttığını,özel sektörde çalışan makine mühendisinin maaşı ile kamuda çalışan makine mühendisinin maaşı arasındaki farklardan bahsedeceğim.Lafı fazla uzatmadan makine mühendisleri ne kadar maaş alır? sorusunu sizler için cevaplamak istiyorum.

Makine Mühendisliği Maaşları

Makine mühendislerinin maaşları özel sektörde veya devlet kurumunda çalışmasına göre değişkenlik gösteriyor.Makine mühendisliği çalışma alanı çok geniş bir alan.Temel mühendislik.Dolayısıyla özel sektörde uzmanlaşabileceğiniz çok alan var ve bu alanlardan bazıları diğerlerine göre ülkemizde daha çok para kazandırıyor.Eğer makine mühendisliği ve iş imkanları hakkında daha çok bilgi edinmek istiyorsanız şu yazımızı okuyabilirsiniz.
Şimdi gelelim makine mühendisliği maaşlarına.Dediğim gibi makine mühendisliği maaşlarını iki başlık altında işleyeceğiz.Özel sektör ve kamuda makine mühendisliği maaşları olarak.

⏩Özel Sektörde Makine Mühendisliği Maaşları

İlk olarak özel sektörde çalışan makine mühendislerinin maaşlarından başlayalım.Özel sektörde maaşlar kaç tane yabancı dil bildiğinize,mezun olduğunuz okula,tecrübenize,iş aradığınız şehirdeki mezun makine mühendisi sayısına,sahip olduğunuz sertifikalara bağlı olarak değişir.Fakat genel olarak yeni mezun bir makine mühendisi özel sektörde ortalama 2000 tl gibi bir maaş ile işe başlar.Bu dediğim değer ortalama bir değer.Siz eğer yabancı dil veya diller biliyorsanız,stajlarınızı verimli geçirdiyseniz,çevreniz varsa,gerekli sertifikalara sahipseniz 3500 tl ile de işe başlayabilirsiniz.Zaman içinde kazandığınız tecrübe ile bu maaşınız 15000 tl gibi bir rakama çıkabilir.Özel sektörde iyi bir maaş ile çalışan makine mühendisi olmak istiyorsanız kendinizi geliştirmelisiniz.

⏩Kamuda Çalışan Makine Mühendisliği Maaşları

Özel sektörde çalışan makine mühendisliği maaşlarından bahsettik.Gelin birde kamuda çalışan makine mühendisleri ne kadar maaş alır ondan bahsedelim.Kamuda yani devlet kurumunda çalışan makine mühendislerinin maaşı derece,çalıştığı kurum gibi etmenlere bağlı olarak değişiyor.Fakat brüt olarak makine mühendisler kamuda 3750 tl ile işe başlarlar.Bu maaş daha sonra size bağlı olarak artar ve 5000 tlye kadar çıkabilir.

Peki devlet kurumunda makine mühendisliği maaşlarını arttıran etmenler neler?

Devlet kurumunda mühendislik maaşları sizin akademik durumunuza göre değişkenlik gösterir.Yüksek lisans yaptıysanız maaşınıza ona göre prim alırsınız.Yada medeni halinize göre de değişebilir.Eğer evliyseniz çocuğunuz varsa ona göre maaşınız yükselir..

SON SÖZLER

Sonuç olarak özel sektörde de çalışsanız kamu kurumunda da çalışsanız iş tamamen sizde bitiyor.Siz iyi bir makine mühendisi olursanız,kendinizi geliştirirseniz maaşınız da o oranda artar.Ayrıca meslek tercihi yapacaksanız maaş durumuna bakarak asla seçmeyin.Maaş sizin için son etmen olsun.Para her zaman mutluluk getirmez.


3 yorum:

  1. her zaman olmak istediğim bir meslekti parasıda iyi valla :D

    YanıtlaSil
  2. fırından taze çıkmış köleler

    YanıtlaSil
  3. Merhaba arkadaşlar makine mühendisliği ile ilgili videomuzu bu linkten izleyebilirsiniz.Diğer mühendislik dallarına da göz atmanızı öneririm.. https://www.youtube.com/watch?v=DnFWwUzXqVg&t=13s

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.