Ads Top

Makine Mühendisliği İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Makine Mühendisliği İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Merhaba, öncelikle '3 idiots ' da söylendiği gibi makine, insanın daha az emek harcamasını sağlayan herhangi bir şeydir.Bana göre makine ise belli bir iş yaparken kolaylaştırmak için güçten yardım alınan düzenekler bütünüdür.Örneğin;makine ile hayat ilişkisini şöyle açıklayabiliriz matematikte de gördüğümüz A-B-C yolu 10 km ise kestirme yol yani A-D-C yolu 4 km'dir.Burada ki kestirme yol bizim hayatımızdaki makinelerdir.Bu düzenekleri tasarlayan,geliştiren ve uygulayıp bize sunan kişilere makine mühendisi denir.
Makine mühendislerinin bir çok görevleri olmakla birlikte en önemli 3 görevi vardır.Bunlar genellikle tüm kitaplarda ve sitelerde de yazar ama ben size sıkılmadan hayatla örtüşmüş bir şekilde anlatacağım öncelikle bu 3 görev; Tasarlama,üretim yöntemleri geliştirme ve üretimi planlama, uygulamadır.Bu görevleri;makine mühendisleri çalıştıkları yerin ekonomisine göre düzenler. Ama genellikle makine mühendislerinin önceliği ucuz ve kullanışlı bir şekilde düzenek hazırlamak,geliştirmek,uygulamak ve bu düzenekleri yani makineleri bizlere sunmaktır.Genelde makine mühendisi olmanın gerektirdiği özellikler vardır.Bunlar;her mühendiste de olması gereken matematik ve fizik konularına ilgili ve başarılı olması,yaratıcı ve tasarım gücüne inanan kimseler olması ve en önemlisi hırslı,azimli ve çok sabırlı olabilmesidir çünkü bu tasarlama,geliştirme ve uygulama esnasında bazı aksilikler,yanlışlar saptanması sonucunda başa sarması gerekebilir. Bu yüzden çok ama çok sabırlı olması gereklidir.
Makine Mühendisliği İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Şimdi bir konuya değinmek istiyorum genelde bu tercih zamanında bana çokça yöneltilen sorulardan biri olmuştur.Kadınlardan geldi bu soru . Kadın olarak makine mühendisliği okumak zor olur düşüncesine kapılmışlar. Böyle düşünceler sonucunda ülkemizde çok az sayıda kadın makine mühendisi bulunmaktadır.Bunun sebebi; işte bir kızın ne işi olur makineyle vs ... gibi düşüncelerdir.Özellikle bunu canı gönülden söylemek istiyorum hiçbir mühendislik hatta meslekte cinsiyete göre dal ayrımı yoktur.Tabi ki bir kadın için zor olabilen yönleri olabilir her işte olduğu gibi ama mesela bazı kadınlardan daha zayıf erkekler de olabiliyor bunun cinsiyetle alakası kesinlikle yoktur.Önemli olan bunu dezavantaja değil avantaja çevirmektir.Bu kesinlikle sizin elinizdedir.Gelelim en çok sorulan sorulardan birine 'abi ya hangi mühendislik daha iyi hangisine gitmeliyim vs...' arkadaşlar bunları geçin bütün mühendislik dalları birbirine muhtaçtır.Mühendislik dalı seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken tek şey sevdiğiniz,ilgi duyduğunuz ve ilgi duyabileceğiniz dal hangisi? bu sorunun cevabını rahatlıkla verdikten sonra seçin yapmak en kolayı olacaktır.Evet bazı mühendislik dallarının artısı daha fazla olabiliyor çünkü bu mühendislikler mühendisliğin temelini oluşturur yani kök mühendisliktir.Makine mühendisliği de mühendisliğin kök mühendisliğidir yani mühendisliğin dedesidir ama asla yaşlanmayan bir dededir.Genellikle çoğu mühendislik dalı makine mühendisliğinden türetilmiştir.Ülkemizde makine mühendisliği diğer mühendisliklere nazaran en zor ve en geniş alana sahip mühendislik dalıdır.Makine mühendisliği eskiden beri süre gelen ve hep devam edeceğine emin olduğum mühendislik dalıdır.Çünkü;sağımız ve solumuz makinelerden ibarettir.Genelde insanlar hep merak etmiştir makine mühendisliği bu kadar iyi olmasına rağmen neden sıralaması düşük? Hemen açıklayayım,dediğim gibi en zor mühendislik dalı olduğu için insanlar seçmekten korkuyor ama unutmayalım bir işi seviyorsak ne kadar zor olduğu pekte önemli değildir.Son olarak da mühendislikte genellikle insanlar maaş ve iş oranına bakmakta bana göre hangisini okursanız okuyun öncelikle sevdiğiniz bölüm olmalı yada ilgi duyduğunuz yada duyabileceğiniz.İşte bu şartlar sağlanırsa geriye tek kendini geliştirmek kalıyor her meslekte olduğu gibi mühendiste kesinlikle kendini diğer mesleklerden daha çok geliştirmelidir çünkü;mühendislik vizyon isteyen ve tecrübeyi seven bir meslektir.
Ayrıca makine mühendisliği ile ilgili şu yazıları okumanızı da tavsiye ederim :


38 yorum:

 1. Ellerinize sağlık görüş ve bilgileriniz için teşekkürler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne demek okuduğunuz için teşekkür ederim 😊

   Sil
 2. Abi yazi cok iyi ellerine saglik

  YanıtlaSil
 3. Çok güzel ve gerekli bilgiyi bize sunan bir yazı olmuş ellerine sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim istediğinizi verdiysek ne mutlu bana :)

   Sil
 4. Çok yararli bir yazı olmuş.is imkanı paradan ziyade böyle bir yazi görmek güzel tebrik ederim ������

  YanıtlaSil
 5. Elinize sağlık yeterince aydınlatıcı bir yazı olmuş :)

  YanıtlaSil
 6. Başarılı bir yazı olmuş ellerine sağlık ��

  YanıtlaSil
 7. Çok güzel bir yazı olmuş ellerine sağlık :)

  YanıtlaSil
 8. Çok güzel yazı kardeşim ellerine kollarına sağlık çok başarılı yazı böyle yazının ve başarılarının devamini dilerim kardeşim..

  YanıtlaSil
 9. Yazı on numara kardeşim ellerine sağlık süper olmuş devamını diliyorum başarının

  YanıtlaSil
 10. Eline sağlık bilgileri memnuniyetle okudum

  YanıtlaSil
 11. Son derece açık ve net bir yazı olmuş. Aynı zamanda cesaretlendirici ve moral verici yararlı bir yazı. Emeğine sağlık kardeşim, ben bile iyi ki Makine mühendisliği tercih etmişim diye söylendim kendim kendime. Tekrardan teşekkür ederim, eline emeğine sağlık, eminim gelecek mühendisler için yararlı bir makale olacaktır

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok ama çok teşekkür ederim inşallah öyle umuyorum kardeşim 🙂

   Sil
 12. harika bi yazı olmuş emeğine sağlık kardeşim

  YanıtlaSil
 13. harika bi yazı olmuş emeğine sağlık kardeşim

  YanıtlaSil
 14. Emrahcığım çok başarılı bir yazı olmuş tebrik ederim

  YanıtlaSil
 15. Sizin gibi güzel insanlar olduğu sürece daha başarılı olacağız inşallah :) Elinize, gönlünüze sağlık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim kardeşim sizin gibi geleceği görmek isteyen öğrenci arkadaşlarımıza hep kapımız açık 🤗

   Sil
 16. çok güzel bilgilendirmişsin kardeşim eline sağlık

  YanıtlaSil
 17. Makine muhendisligini dedeye benzetmene bayildim. Devami gelsin..

  YanıtlaSil
 18. Gercekten cok yaratici ve cok dogru yazmissin cok yardimci oldun bazi bana ve diger insanlara cok yardimi olacak bir yazi olmus insanlarin bunu okuduktan sonra meslek seciminde ve hayatinda onemli degisiklikler yapacagi bir yazi olmus emegine saygi duyuyorum ve tesekkur ediyorum . - Bülent ;)

  YanıtlaSil
 19. Yeni mühendis adayları için tam ideal bir makale olmuş gerçekten.Bu bölümü seçipte hakkında hiçbirşey bilmediğim için bu yazı benim için çok faydalı oldu.Bu güzel yazın için çok teşekkür ederim gardaşım.Makalelerinin devamını bekliyoruz inşallah :)

  YanıtlaSil
 20. Makine mühendisi mühendisliklerin efendisidir!Aksini iddia eden çevrecidir

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.