Ads Top

Ulaştırma Mühendisliği Nedir? İş İmkanları Nelerdir?

Ulaştırma Mühendisliği temel görevi ulaşım sistemlerinin geliştirilmesi ve toplumun yaşam standartlarının yükseltilmesi olan bunun için ise mühendislik bilgisi ve teknolojiyi kullanması gereken bölümdür. Sanayi, ticaret eğitim, sağlık gibi birçok sektörde insanların ve yüklerin ulaşımını güvenli bir şekilde sağlayan bunun ile alakalı plan, program ve araştırma faaliyetlerinde bulunan ulaştırma mühendisliği dünya çapında gelişmiş toplum yararı için çalışan bir bölümdür. Bölümün amacı ulaştırma sektöründeki güncel sorunları anlayarak mühendislik becerileriyle bu sorunu çözebilecek, her zaman güncel kalan mesleğinin etik değerlerine sahip çıkan mühendisler yetiştirmektir. Ulaştırma sistemleri kara, hava, deniz, raylı vb. dallara ayrılarak gelişir. Sürdürülebilir ve verimlilik gibi küresel kavramlarla çalışırken güvenlik gibi en önemli faktörlerle birlikte çalışmakta gerekmektedir. Ülkemizde ve uluslararası üniversitelerde ulaştırma her zaman inşaat mühendisliğinin alt dalı olarak yer almıştır. Trafikte ulaştırmanın bir alt dalı olarak yer alır. Ulaştırma sistemleri; şehir planlaması, harita mühendisliği, inşaat mühendisliği, çevre mühendisliği gibi bir çok alandan destek alan, diğer yandan Akıllı Ulaştırma Sistemleri kapsamında elektrik elektronik mühendisliği ve bilgisayar teknolojileri gibi bir çok alanı kapsayarak genişlemektedir.

ULAŞTIRMA MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ

Ulaştırma mühendisliği Türkiye’de Karabük üniversitesinde ve Yalova üniversitesinde bulunmaktadır. MF-4 puan türüyle öğrenci alan bu bölüm istenildiği taktirde İngilizce hazırlık okunabilir. 60-80 kişi arasında kontenjanı bulunan bölümün yıllara göre puan ve sıralamalarına kolayca ulaşabilirsiniz. Bir çok bölümle çift ana dal yapabileceğiniz gibi inşaat mühendisliği ile yan ana dal yapabilirsiniz.

ULAŞTIRMA MÜHENDİSLİĞİ UZMANLIK ALANLARI

1)      Ulaştırma Altyapısı
2)      Trafik Mühendisliği
3)      Toplu Taşıma Sistemler
4)      Akıllı Ulaşım Sistemleri
5)      Yol Güvenliği
ULAŞTIRMA MÜHENDİSLİĞİ ÇALIŞMA ALANLARI
Ulaştırma Mühendisliği bölümü mezunu olan öğrenciler ulaşımı planlayabilecek, alt yapı oluşturabilecek, yol kavşak, üst geçit, alt geçit, hızlı tren, metro, tramvay gibi sistemleri yönetebilecek insanlardır. Türkiye’de ulaştırma mühendisleri; T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, T.C. Çevre ve Şehircilik bakanlığı gibi bakanlıklar, valilik, belediyeler, karayolları genel müdürlüğü, devlet demir yolları ve özel sektörde ulaştırma firmalarının yapım bakım onarım dizayn ve kontrol işlerinde istihdam imkanı bulabilirler.

ULAŞTIRMA MÜHENDİSLİĞİ İŞ İMKANLARI VE ÜLKEMİZİN İHTİYACI

Ulaştırma sektörünün kendini geliştirmesi gereken özellikleri şunlardır: Teknolojisi, hızı, güvenilirliği, düşük maliyeti, alt yapı. Üç tarafı denizlerle kaplı ülkemizin dünyanın en önemli lojistik merkezlerinden biridir.  Ulaştırma için her yıl ülkemizde milyarlarca lira kaynak ayrılmaktadır. Bu kaynakların doğru kullanılması için iyi yetiştirilmiş ulaştırma mühendislerine ihtiyaç duyulmaktadır. 
Sonuç olarak ülkemizde çokça ulaştırma mühendisine ihtiyaç vardır.

Özetle ulaştırma mühendisliği tercih edilebilecek geniş çalışma alanı olan bir mühendislik dalıdır. Devlette ve özel sektörde çalışma imkanı bulunan bu bölüme ilginiz varsa tercih edebileceğiniz bir bölümdür. 
Diğer Mühendislik Tanıtımlarına Buraya Tıklayarak Ulaşabilirsiniz

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.