Ads Top

Endüstri Mühendisliği Nedir? İş İmkanları Nelerdir?Mühendislik deyince insanların aklına gelen şey sürekli hesap kitap yapan hayattan kendini soyutlamış kendini üretime adamış kişilerdir. Buna tamamen yalan diyemeyiz ama mühendislikler içinde en sosyali endüstri mühendisleridir. Bunun sebebi endüstri mühendisliğinin iş alanının insan, makine, yazılım ve donanım sistemlerinin bütününden oluşmasıdır. Plan, program, analiz, yönetim, üretim ve iletişim konularında iyi olan mühendislerdir. Bir üretim yapılacaksa bu üretimin en az masraflı yapılması ve en az kaynakla yapılabilmesi için çalışmalar yaparlar. Çok yönlü çalışma alanı bulunan endüstri mühendisliği, diğer mühendisliklere oranla daha çok kişisel gelişim ister. Bunun sebebini bir örnekle açıklamak istiyorum. Bir inşaat mühendisinin alanı bellidir. Kendini geliştireceği alanlar kişisel gelişim, takip etmesi gereken güncellikler paket programlar, yabancı dil, sektörel gelişmelerdir. Endüstri mühendisleri ise her sektördeki firmalarda çalışabilir doğal olarak her sektör hakkında bilgisi olmak zorunda olan kişilerdir.

ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ

Klasik tepkiler vardır endüstri mühendisliği denince “sende mi CEO olacaksın?”. CEO yöneticilerin yöneticisi demektir. Bu bölümde okuyan bazı arkadaşlarım özel sektörde hep çalışmak istedikleri firmalarda CEO (Chief Executive Officer) olmak isterken bazıları mühendis, bazıları ses getireceğine inandıkları fikirleri ile girişimci olmak istiyor. İlk bölümde bahsettiğim gibi çok yönlü çalışma alanına sahip mühendis olarak yetişen işletmeci bilgisine de sahip kişilerdir. Bütün bunlar ilginizi çekiyorsa bu bölümü gönül rahatlığı ile okuyabilirsiniz.

MF-4 puan türüyle öğrenci alan endüstri mühendisliği bölümü nerdeyse Türkiye’nin her ilinde bulunan bir bölümdür. Her üniversitenin kontenjanı değişmekle birlikte ortalama olarak 40-50 kişi arasındadır. İsterseniz İngilizce hazırlık okuyabilirsiniz. Eğitim verilen bazı özel ve devlet üniversitelerinde eğitim diline göre hazırlık zorunlu olabilir.

ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ UZMANLIK ALANLARI

1) Operasyon

2) Mühendislik

3) Satış

4) Bilgi Teknolojisi

5) Proje Yönetimi

6) Danışman

7) Pazarlama

8) Araştırma

9) Maliye

10) Akademisyenlik

11) Girişimcilik

12) İş geliştirme

13) Üretim İmalat

ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ ÇALIŞMA ALANLARI

Endüstri mühendisleri kamu sektöründe çalışmak isterlerse birçok seçenekleri vardır. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı, KOSGEB(Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı), EPDK(Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu),BTK(Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu),TİB(Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı)gibi kuruluşlarda çalışabilirler. Özel sektörde, otomotiv sektörü, tüketim malları üreten firmalar, bankacılık sektörü, yazılım ve bilişim sektöründe, danışmanlık sektöründe, sağlık, nakliyat mağazacılık, turizm gibi pek çok sektörde çalışabilirler.

ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ İŞ İMKANLARI VE ÜLKEMİZİN İHTİYACI

Yukarıda bahsettiğim gibi o kadar çok sektörde çalışma imkanı vardır ki en rahat iş imkanı olan mühendislik diyebiliriz. İstediğiniz işin ve hayallerinizin kendinizi geliştirmekle doğru orantılı olduğunu unutmayın. Öğrenciyken yaptıklarınız(tanıştığınız insanlar, bıraktığınız izler, öğrendiğiniz diller, okuduğunuz kitaplar, gittiğiniz kurs ve seminerler) size ilerde kat be kat etkisi olacak çalışmalarınızdır. Endüstri mühendisliği yoğunluğu sıralaması yaparsak tahmin edebileceğiniz gibi ilk sırayı İstanbul alır. Şimdi ilk beş ili sizlerle paylaşayım.

1)
İstanbul

2) Ankara

3) Kocaeli

4)
Bursa

5) Eskişehir

Arkadaşlar umarım sizin için yararlı bir yazı olmuştur. Uzun zamandır popüler mühendisliklerden biri olan endüstri mühendisliği yukarda bahsettiğim gibi iş alanı çok geniş, ülkemizde çalışma alanı olan bir bölümdür. Eğer bu niteliklere sahipseniz ve hayallerinizi gerçekleştirebileceğinize inandığınız iş buysa hepinizi bekleriz :)
Diğer Mühendislik Tanıtımlarına Buraya Tıklayarak Ulaşabilirsiniz

2 yorum:

  1. odtü endüstri bölümü iyi yaa :)

    YanıtlaSil
  2. abi ben bu bölümü niye daha önce keşfetmedim ki. sayısalcıydım ama aklım hep sosyal bilgilerdeydi, bu mühendislik tam benlik..

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.