Ads Top


Eğer üniversite döneminde tercih yapacak biriyseniz sadece seçeceğiniz mesleğin maaşına bakarak sakın tercih yapmayın diyerek başlamak istiyorum yazıma.Bu yazımda sizlere inşaat mühendislerinin ne kadar maaş aldığını,kanuna göre ne kadar maaş almaları gerektiğini anlatacağım.
 Mühendis maaşları konusunda ne yazık ki Türkiye çok iyi bir durumda değil.Gerek işverenlerin hatası,gerek biz mühendislerin çok az paraya işe girerek ücreti düşürmesi gerekse her yere üniversite açılarak yılda binlerce mühendisin mezun olması bu maaşların düşük olmasında bir etken.Fakat öyle yada böyle ne mühendisi olursanız olun kendinizi geliştirip,kalifiye bir mühendis olursanız hak ettiğiniz paraya kavuşursunuz.
 Dediğim gibi bu yazımda sizlere inşaat mühendislerinin maaşlarından bahsedeceğim.Ayrıca diğer mühendislik maaşlarına buradan ulaşabilirsiniz.Lafı çok uzatmadan oraya geçmek istiyorum.


İnşaat Mühendisleri Ne Kadar Maaş Alır ?

Maaş konusu birden çok etmene bağlı olarak değişkenlik gösterir.Özel kurumdan kamu kurumuna,şantiyeden ofise,aile ve çocuk sayısına bağlı olarak değişebilir.İlk olarak ben çevremde gördüğüm,kendi yaptığım gözlemlerden yola çıkarak duyduğum maaşları sizlerle paylaşmak istiyorum.İlk 50 bindeki bir üniversiteden mezun olan inşaat mühendisi kuzenim özel sektörde İngilizce bilmemesine rağmen bir şantiyede 2000 tl maaş ile işe başlamıştı.İnşaat mühendisleri için başlangıç maaşını ben 2000 tl olarak gözlemledim.Bu maaş sizin kazandığınız tecrübeye göre,yabancı dil bilip bilmediğinize göre ve çalıştığınız bölgeye göre değişebilir.Şimdide kamu kurumlarında çalışan mühendisler ne kadar maaş alıyor , resmi kaynaklar ne diyor onlara bakalım : 
-Kamu kurumuna atanmış bir inşaat mühendisi  657 sayılı kanuna tabii ise 3000-3400 tl arasında,399 sayılı kanuna tabii ise 3300-3700 tl arasında bir maaş alır.
-Eğer bir inşaat mühendisi uzman yardımcısı olarak çalışıyorsa ortalama 3350 tl,uzman olarak çalışıyorsa 4500 tl gibi bir maaş alır.
Maaşınızı etkileyen çeşitli faktörlerin olduğunu söylemiştim.Bunlardan biriside yüksek lisans ve doktora.
-Yüksek Lisans belgesi olan inşaat mühendisleri kamuda 105 tl daha fazla maaş alır.Doktora yapmış olan inşaat mühendisleri ise kamuda 280 tl daha fazla bir maaş alır.

Yazdıklarımdan da anlayacağınız üzere yeni mezun bir inşaat mühendisi iseniz kamu kurumu sizin için daha avantajlı oluyor.Ama 10-15 yıllık tecrübeye sahip bir inşaat mühendisi iseniz özel sektörde 20.000-30.000 tl gibi rakamlara da iş bulabilirsiniz.Hatta büyük firmalar bu şekilde tecrübeli mühendislere 2-3 ayda bir çift maaş,özel araba vs gibi güzel imkanlarda sunmakta.

Özet : Yeni Mezun bir inşaat mühendisi özel sektörde 1500-3000 tl arasında,tecrübeli bir inşaat mühendisi özel sektörde 5.000-30.000 tl arasında maaş alır.Kamuda ise inşaat mühendisleri ünvanlarına ve çeşitli faktörlere bağlı olarak 3.000-6.500 arasında bir maaş alabilirler.Ayrıca inşaat mühendislerinin ne kadar maaş aldığını öğrenmek isterseniz Linkedin'den de yararlanabilirsiniz. 

Son Sözler

Eğer güzel bir maaşa sahip olmak istiyorsanız her şeyden önce işinizi sevmelisiniz.Her sabah kalktığında kendinize iyi ki inşaat mühendisiyim diyebilmelisiniz.Daha sonra yaptığınız işte en iyisi olmaya çalışmalısınız.Kendinizi geliştirmek için elinizden geleni yapmalısınız.Siz bir mühendissiniz ve mühendisler her yaşta öğrenmeye açık olmalıdırlar. 
İnşaat Mühendisliği İle İlgili Merak Ettiğiniz Diğer Sorular ve Maaşları Daha Detaylı Bu Videoyu İzleyerek de Öğrenebilirsiniz : 

2 yorum:

 1. Piyasada yaptıgım gözlemlere göre derlediğim maaş skalaları şu şekilde: Özel Sektörde Mimar Mühendis Maaşları :

  0-5 yıl Yurtiçi : 1500-5000tl
  0-5 yıl Yurtdışı: 2000-5000$
  5-10 yıl Yurtiçi: 3500-10000 tl
  5-10 yıl Yurtdışı: 3000-10000$
  10 yıl ve üzeri Yurtiçi : 5000-20000tl
  10 yıl ve üzeri Yurtdışı: 5000-20000$
  Üst düzey yöneticiler daha yüksek maaşlaralabilmektedir.
  Her sektörde olduğu gibi, kendi işinin patronuysan, sektörde üst düzey amca-dayı bağlantıları varsa, durum değişebilir:)

  kaynak http://www.aykutozdemir.com.tr/insaat/2017-2018-insaat-muhendisi-ve-mimar-maaslari.html

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dayi bu yazdiklarin sadece insaat muh.icinmi gecerli yoksa hepsi icinmi

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.