Ads Top

Udemy Nedir? Ne İşe Yarar?
Yeni bilgiler edinmek isteyenler ve mevcut bilgilerini geliştirmek isteyenler için internet çok hızlı ve geniş bir kaynak. Arama motorlarına merak ettiğimiz konuyu yazıp arattığımızda karşımıza birçok bilgi çıkıyor. Ancak bu bilgilerin her birinin doğruluğundan emin olamıyoruz. Metni yazan kişiler bazen kendi görüşlerini de katabiliyor ya da yazan kişilerin uzmanlığı sorgulanamıyor. Bazen de öğrenmek istediğimiz konu çok geniş oluyor bir bütün halinde aynı ağızdan anlatım bulamıyoruz dolayısıyla konu hakkında zihnimizde kopukluklar, tutarsızlıklar oluşuyor.
  Ben de bu yazıda benim de Java öğrenmeme çok büyük katkısı olan, bilgiye kolayca ulaşabileceğiniz kullanışlı bir platformdan bahsedeceğim. Bilgileri ayağınıza kadar getiren bu platformun adı Udemy.


Udemy Nedir?

Udemy, uzman kişilerin ücretli ya da ücretsiz olarak eğitim verebileceği, kursiyerlerin birçok konuda, talebine uygun kurs bulabileceği bir online eğitim platformudur. Dünya üzerinden herkes burada eğitmen ya da kursiyer olabildiği için, kendinize uygun kursu bulabilme olasılığınız çok yüksektir çünkü seçenek çoktur ve bu eğitimler başka uzmanlar tarafından kontrol edilip yayınlanır. Ayrıca Udemy’deki kursların maliyeti de oldukça düşüktür.

Udemy'e Nasıl Girerim?

www.udemy.com adresinden Udemy'e ulaşabilirsiniz. Ayrıca http://www.edudealer.com adresinden indirim kuponlarını da takip edebilirsiniz.

Udemy’den Hangi Kategorilerde Eğitim Alabiliriz?

Kurs bulabileceğiniz 15 kategori bulunmaktadır. Bu kategoriler yalnızca akademik, bilimsel vs. konular ile ilgili değildir. Kişisel gelişim, hobiler ile ilgili kurslar da mevcuttur. Kategorileri şu şekilde sıralayabiliriz:

1) Yazılım geliştirme

2) İşletme

3) BT ve yazılım

4) Ofis üretkenliği

5) Kişisel gelişim

6) Tasarım

7) Pazarlama

8) Yaşam tarzı

9) Fotoğrafçılık

10) Sağlık ve fitness

11) Öğretmen eğitimi

12) Müzik

13) Akademik

14) Dil

15) Sınava hazırlık

Udemy Nasıl Kullanılır?

Udemy’e bilgisayarlarınızdan, Android uygulamasından, iOS uygulamasından, Apple TV üzerinden erişim sağlayabilirsiniz.
Ödemeleriniz Visa, Mastercard, AMEX, Discover ve Udemy Kredileri ile yapabilirsiniz. Memnun kalmadığınız taktirde 30 gün içinde geri iade işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
*** Ancak geri ödemeler yalnızca Udemy web sitesinden (www.udemy.com) veya Android uygulamasından satın alınan kurslar için yapılır. iOS uygulaması ve başka bir site üzerinden satın alınan kurslar için geri ödemeler yapılmaz.
Udemy’de aldığınız kursa eğitmenleriniz öğretim asistanları ekleyebilir. Bu asistanlara sorular sorabilirsiniz. Yani tıpkı sınıf içi eğitim gibi eğitmenleriniz ile iletişim kurabilirsiniz. Hatta daha önce sorulan sorular da kayıtlı olduğu için sorunuzu yazdığınızda daha önce sorulduysa direkt oradan yanıtı öğrenebilirsiniz.
Kursunuzu tamamladığınız zaman ise bir bitirme sertifikası elde etmiş olursunuz. Kurs kontrol panelinde yeşil veya altın sarısı bir kupa göreceksiniz, bu kupaya tıkladığınızda ise sertifikanızı göreceksiniz. Bu sertifikayı başarınızı paylaşabilmek için .pdf veya .jpg olarak kaydedebilirsiniz. Facebook, Twitter LinkedIn’de de doğrudan Udemy üzerinden paylaşabilirsiniz.
*** Sertifikalarınızı mobil uygulamalardan ya da Apple TV’den görüntüleyemezsiniz. Mobil siteden ya da udemy.com’dan görüntüleyebilirsiniz. Yalnız kursunuzu mobil uygulamalardan ya da Apple TV’den tamamlayamazsınız diye bir şey yok oradan tamamlayıp sonrasında sertifikanızı almak için site kullanmalısınız.

Peki, Kim Kurmuş Bu Udemy’i? Kim Düşünmüş?

Eren Bali, Gagan Biyani, Oktay Çağlar bu platformun kurucu ortakları. Benim bu platformdan haberdar olmam Cüneyt Özdemir ile 5N1K Silikon Vadisi programını izlemem ile oldu çünkü Eren Bali’ye de bu programda yer vermişlerdi.
Eren Bali Malatya’da doğar, annesinin de tek öğretmeni olduğu bir dağ köyündeki okulda okur. Üniversite için Ankara’ya gelir ODTÜ’de Bilgisayar Mühendisliği ve Matematik bölümleri üzerine çift ana dal yapar. Önceleri hedefi akademik olarak ilerlemektir. Daha sonra -taşınabilir bilgisayarlar o zaman mevcut olmadığı için- müzik dinlemeye yardımcı olacak bir uygulama geliştirir. Bu uygulamayı geliştirdikten sonra da girişimcilik konusuna daha ilgili olduğunu fark eder. Geliştirdikleri Udemy uygulamasını önce Silikon Vadisi’nden aldıkları işleri yaparak kazandıkları para ile Türkiye’de kurarlar ancak şirket Türkiye’de yeterince ilgi görmez. Daha sonra Türkiye’de olmayacağını anlayınca Amerika’da Silikon Vadisi’nde aynı işi tekrar deneyip başarılı olurlar.
*** Programı bu linklerden iki part halinde siz de izleyebilirsiniz.
Part: https://www.youtube.com/watch?v=8HyRqt_sUFE&t=2s
Part: https://www.youtube.com/watch?v=sYNB2RBVZ0U&t=1629s

Bu yazıda çok faydalı bulduğum ve sık sık kullandığım bir Uygulama olan Udemy’den bahsettim. Umarım eğitim platformu arayanlara, Udemy hakkında daha çok bilgi sahibi olmak isteyenlere yardımcı olabilmişimdir.

3 yorum:

 1. büşra hanım hangi sektörde ilerlemeyi düşünüyorsunuz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elektrik elektronik mühendisliğindeyim ama yazılımda, siber güvenlikte de kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Henüz karar vermedim bir iki yıl içinde net olarak belli olur diye düşünüyorum. İlgimi çeken her şeyi öğrenmeye çalışıyorum şu anlık. 😊

   Sil
 2. Udemy sertifikaları devlet kurumları için geçerli midir ? Acil cevap verirseniz çok sevinirim .

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.