Ads Top

Şifre ve Parola Aynı Şey Midir?

Şifre ve Parola Aynı Şey Midir?
Sosyal medya kullanımının da arttığı günümüzde şifre mi parola mı sorusu ile oldukça sık karşı karşıya kalıyoruz. Çeşitli platformlara giriş yaparken kullanıcı adı, parola kullanmamız gerekiyor ve bu aşamalarda kullandığımız parolayı birçok kişi şifre olarak tanımlıyor. Bu yanlış kullanımdan aktif bilgisayar kullanıcısı olup haberdar olmayanlar dahi var.

Şifre ve parola aynı şey değildir. Bu konuda içgörüye sahip olabilmeniz için özetle açıklamaya çalışacağım.


Şifre nedir?

Şifre, parolanın algoritmalar sonucunda oluşan hash değeridir. Metin olarak bir anlam ifade etmez.


Parola nedir?

Şifrenin varolan hash değerinin karakter olarak ifadesidir. Metin olarak bir anlam ifade edebilir. Günlük kullanımlar için uygundur.

Örnekle açıklayacak olursak:
Bir metni rc5, rsa, md5 gibi algoritmalarla şifreleyebiliriz. Büşra.06 metnini md5 algoritması ile encrypt edelim. Eğer bu metin daha önce kırılmadıysa çözülmesi çok zordur. İnternette hazır siteler görebilirsiniz md5 decrypt vs. Bu sitelerde hashtable’da var olan metinler çözülmesi kolay metinlerdir. Burada Büşra.06 paroladır, md5 algoritması ile encrypt ettikten sonraki hash değeri ise şifredir.

Ayrıca belirtmiştim şifre metin olarak bir anlam ifade etmez fakat parola metin olarak bir anlam ifade edebilirdi. Şifreyi direkt bir yerlere yazıp kullanmayız ancak parolayı erişim sağlamak için vs. bir yerlere direkt yazabiliriz. Yani kullanıcı şifresi olmaz kullanıcı parolası olur.

Şifre ve parola farkı konusu bayağı tartışmaya açık, derin bir konu. Özetle ve küçük bir örnekle bu kadar anlatabildim umarım yardımcı olabilmişimdir.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.