Ads Top

Siber Güvenlik Nedir?
Siber güvenlik, son yıllarda çok sık duyduğumuz bir kavram. Bu kadar sık duymamızın nedeni ise öneminin farkına varılması ve gelişim göstermesi için harcanılan çaba. Ülkemizde Bilgisayar,Yazılım Mühendisliği ya da Matematik bölümlerinde okuyan öğrenciler bu alanda dersler alabiliyorlar ya da bu alana özel ilgisi olanlar çeşitli kaynaklar aracılığı ile kendilerini geliştirebiliyorlar. Hatta artık lisans eğitimi öncesinde de kişiler bu eğitime yönlendirilebiliyor, bunun için açılmış siber güvenlik liseleri, siber güvenlik kreşleri dahi var.
  Bu alana ilgi duymaya başladığımda, bilgisayara çok hakim değildim ve siber güvenliğin ne olduğunu anlamak benim için çok zor olmuştu. Diğer bir sorun ise Türkçe kaynakların sayısının çok az olmasıydı. Bu yazıda elimden geldiğince basite indirgeyerek siber güvenliğin temelde ne olduğunu açıklamaya çalışacağım.

Siber güvenlik nedir?

Ağlar üzerinden birçok kişisel veri iletimi gerçekleşiyor. Örneğin herkes ağlar aracılığı ile birçok resmi evrak talebi, kurum kaydı vs. yapıyor. Bunun gibi daha yüzlerce işlevi için de ağları, bilgisayarı, programları kullanıyoruz. Siber güvenlik, bu aşamalarda bilgisayarı, veriyi, ağları, programları yetkisiz erişim, hasar gibi saldırılardan korumak için tasarlanmış teknolojik uygulamalardır.

Siber güvenlik kavramı nasıl ortaya çıkmıştır?

1984 yılında ilk kez “cyberspace” (siber uzay) kavramı kullanılmıştır. Siber uzay teknolojik aletleri kullanan insanların ağlar üzerinde kurduğu sanal gerçeklik ortamıdır. 1998 yılında CIA siber savaş riski açıklamaları yapmıştır. Bu süreçten sonra 2006 yılına kadar birçok kurum tek çatı altında siber güvenlik birimleri oluşturmuştur. Daha sonra da hacklenme olayları iyice artmıştır. Bu doğrultuda siber güvenlik kavramı ve ihtiyacı ortaya çıkmıştır.

Güvenliği sağlamak neden bu kadar zordur?

Güvenlik tehditleri (trojan, botnet, keylogger vs.) sürekli ayrıca hızlı olarak gelişmek ve değişmektedir. Geleneksel yaklaşıma göre bilinen en önemli tehditlere karşı koruma sağlanır, sistemin en önemli bileşenine yoğunlaşılır. Ayrıca güvenlik, kullanılabilirlik ve işlevsellik unsurlarının hepsinin bir arada sağlanması zordur. Kullanım kolaylığına odaklanılması, altyapıda kullanılan teknolojilerin gelişmesi, ortaya yeni teknolojilerin çıkması ve bununla beraber gelen karmaşıklık, ağ üzerindeki uygulamaların artması, güvenliğin merkezileştirilememesinden kaynaklı güvenlik zorlukları yaşanmaktadır.

Siber güvenliği kimler sağlarlar?

Siyah şapka (black hat), Gri şapka (gray hat), beyaz şapka (white hat) kavramlarını bilgisayarla ilgilenen birçok kişi duymuştur. Bu kavramlar hackerların her zaman kötü niyetli olmadıklarını anlatmak amacıyla çıkmıştır. Siyah şapkalılar amaçları sisteme yalnızca zarar vermek olan hackerlardır. Sisteme izinsiz giriş yapar, veri çalar, saldırılar yaparlar. Gri şapkalılar sisteme izinsiz giriş yapalar fakat zarar vermez çoğu zaman açıkları kapatırlar, çıkar gözetmezler. Beyaz şapkalılar çoğu zaman bir şirket için çalışırlar bu nedenle sisteme izinsiz giriş yapmazlar, sistemin açığını kapatır güvenliğini sağlarlar, saldırılarda oluşabilecek zararı minimuma indirgerler. Buradan anladığımız üzere siber güvenlik uzmanları beyaz şapkalı hackerlardır. Siber güvenlik uzmanları analitik düşünebilen, yeni algoritmalar belirleyebilen, bunları maksimum performans ile kullanabilen kişilerdir.

Bu yazımda sizlere siber güvenlik hakkında bilgi vermek istedim. Umarım kafanızdaki siber güvenlik nedir ? Sorusu biraz olsun cevap bulabilmiştir.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.